ConsultPro | Hotel consultancy | Sales audit
hotel consultancy
Czech / Česky English / Anglicky
Consultpro s.r.o. logo

Sales Audit

We will help your property to improve performance across all segments.

Based on our years of experience in the hotel business we have assembled the most effective procedures for selling free hotel capacities. We will review your sales activities during controlled interview with your sales staff to track your business processes and to recommend specific steps for improvement. T
he sales audit interview evaluates around 600 clearly defined points.

We will review your internal business processes according to individual segments: Corporate, MICE, FIT, Wholesalers / TO / TA Consortias, long-term accommodation, etc.

We will further examine your area of ​​in-house sales, upselling, marketing, business contracts, RFP process, direct mailing, website, etc.

Sales audit also contains check of your competetive set within following parameters:

Telephone bookings
Online booking
IDS positioning test
Banquet reservation services.

Fotogalerie

Sales Audit (leaflet) Sales Audit (example) Sales Audit (summary sheet)

Poskytujeme hotelové poradenství zaměřené na zvýšení kvality v ubytovacích zařízeních a komplexní služby pro stávající i plánované hotelové projekty. Našimi klienty jsou subjekty z hotelového prostředí jako hotelové řetězce, individuální ubytovací zařízení a vlastníci hotelů, dále pak developeři a institucionální investoři do hotelových nemovitostí.

Pro stávající provozy nabízíme zejména celkový audit obchodních aktivit (Sales Audit) nebo anonymní kontrolu poskytovaných služeb (Mystery Shopping). [en]

more »

Michal Vohralík - hospitality consultant

Michal působil jako poradce v oblasti cestovního ruchu v mezinárodní síti poradenských firem Horwath HTL - Hospitality Consulting s pokrytím trhů centrální a východní Evropy (CEE).

Svou hotelovou dráhu zahájil studijní hotelovou praxí v hotelu Inter.Continental Praha a následně úspěšně absolvoval na Vysoké škole ekonomické v Praze v oborech podniková ekonomie a cestovní ruch.

more »
Ing. Michal Vohralík

E-mail: info@consultpro.cz
Tel.: +420 602 436 640
Skype: mike_is_here