ConsultPro | Hotel consultancy | Sales audit
hotel consultancy
Czech / Česky English / Anglicky
Consultpro s.r.o. logo

E-commerce

E-commerce Analysis - we create for your property a complete solution in the field of E-commerce. Always preparing a solution tailored to your operations.

Web Booking Engines - We will optimize your listings in Internet reservation systems and set appropriate sales model to increase the number of bookings. We take care of the entire revenue management on the Internet reservation systems (Expedia, Bookings, HRS, etc.) revise your presentation and adapt it to the latest capabilities of the system.

Web traffic - we will analyze your website and suggest changes leading higher web performance.

E-mailing - a complex tool of your promotion. We will create an email appearance of a newsletter and distribute it to your clients' e-mails, to track feedback of reading the newsletter, views or reservations.

Internet media - according to your customer mix, we will recommend a strategy and propose a suitable internet campaigns in internet media.

Internet texts, web copywriting - revise all your lyrics in Czech and English and adjust according to the latest requirements for SEO.

Facebook - arrange your company a professional Facebook account, we will follow your Facebook page to interact with fans and develop activities to attract more followers for your company on Facebook

Example of Booking Engine (0% commission)

Example of Booking Engine by Booking.com (3% commission)


Poskytujeme hotelové poradenství zaměřené na zvýšení kvality v ubytovacích zařízeních a komplexní služby pro stávající i plánované hotelové projekty. Našimi klienty jsou subjekty z hotelového prostředí jako hotelové řetězce, individuální ubytovací zařízení a vlastníci hotelů, dále pak developeři a institucionální investoři do hotelových nemovitostí.

Pro stávající provozy nabízíme zejména celkový audit obchodních aktivit (Sales Audit) nebo anonymní kontrolu poskytovaných služeb (Mystery Shopping). [en]

more »

Michal Vohralík - hospitality consultant

Michal působil jako poradce v oblasti cestovního ruchu v mezinárodní síti poradenských firem Horwath HTL - Hospitality Consulting s pokrytím trhů centrální a východní Evropy (CEE).

Svou hotelovou dráhu zahájil studijní hotelovou praxí v hotelu Inter.Continental Praha a následně úspěšně absolvoval na Vysoké škole ekonomické v Praze v oborech podniková ekonomie a cestovní ruch.

more »
Ing. Michal Vohralík

E-mail: info@consultpro.cz
Tel.: +420 602 436 640
Skype: mike_is_here