ConsultPro | Hotel consultancy | Sales audit
hotel consultancy
Czech / Česky English / Anglicky
Consultpro s.r.o. logo

Standardization

Your hotel probably reaches to the "official uniform classification of accommodation facilities" released by Czech Hotel Association. This classification is used by hotel associations in 11 European countries (Germany, Austria, Hungary, Netherlands...). These rules are primarily focused on hotel amenities.

But if you feel that you need to improve your staff behaviour and approach and to unify internal processes, do not hesitate to contact us. Standardization will help you to solve operation problems with high turnover of employees or to clearly define the processes within the hotel chain or any larger property.

We offer:

• creation of hotel standards

◦ behaviour and control personnel,
◦ unification of internal processes,
◦ standardization of services,
◦ standardization of equipment

• standards implementation


Poskytujeme hotelové poradenství zaměřené na zvýšení kvality v ubytovacích zařízeních a komplexní služby pro stávající i plánované hotelové projekty. Našimi klienty jsou subjekty z hotelového prostředí jako hotelové řetězce, individuální ubytovací zařízení a vlastníci hotelů, dále pak developeři a institucionální investoři do hotelových nemovitostí.

Pro stávající provozy nabízíme zejména celkový audit obchodních aktivit (Sales Audit) nebo anonymní kontrolu poskytovaných služeb (Mystery Shopping). [en]

more »

Michal Vohralík - hospitality consultant

Michal působil jako poradce v oblasti cestovního ruchu v mezinárodní síti poradenských firem Horwath HTL - Hospitality Consulting s pokrytím trhů centrální a východní Evropy (CEE).

Svou hotelovou dráhu zahájil studijní hotelovou praxí v hotelu Inter.Continental Praha a následně úspěšně absolvoval na Vysoké škole ekonomické v Praze v oborech podniková ekonomie a cestovní ruch.

more »
Ing. Michal Vohralík

E-mail: info@consultpro.cz
Tel.: +420 602 436 640
Skype: mike_is_here